حسین رضاپور: میرزا کوچک نماد روحانی بیدار، عالم، آگاه و سلحشور در تاریخ ایران است

میرزا با کمترین تجهیزات و کمترین نیروها و تنها با توکل بر خدا کمر همت بست و در مقابل تزار روسیه، انگلیس و نظام شاهنشاهی جنگید.

میرزا کوچک جنگلی طلبه و شاگرد مکتب امام صادق(ع) بود، قدرت میرزا، مکتب راستین تشیع، اسلام و ایمان به خدا بود و برای خدا و در راه خدا جهاد کرد و حق تعالی نیز پشتیبانش بود.

با گذشت حدود یک قرن از قیام میرزا، هنوز هم راه میرزا ادامه دارد و باید میرزا کوچک جنگلی را به معنای واقعی به مردم و به ویژه نسل جوان معرفی کرد تا بدعت در تاریخ موجب ضربه زدن به ارزش‌ها نشود.

رمز ماندگاری قیام میرزا را باید خلوص نیت و ارتباط خالصانه میرزا با خدا دانست و باید دانست گذشت زمان وسیله فراموشی میرزا نبوده و نیست.

میرزا کوچک نماد روحانی بیدار، عالم، آگاه و سلحشور در تاریخ ایران است، میرزا شخصا تفنگ در دست گرفت و در برابر استعمار روس و انگلیس ایستاد.

نهضت جنگل با شهادت میرزا خاموش شد اما خاطره فداکاری‌ و جانبازی‌های مجاهدان جنگل به ویژه رهبر نهضت جنگل میرزا کوچک هرگز فراموش نمی‌شود.

قیام میرزا از معدود قیام‌های تاریخ کشور بوده که با اسلامیت آمیخته شد زیرا در برابر متجاوزان برای دفاع از کیان کشور ایستاد و هدف وی برپایی حکومت اسلامی و احیای اسلام بود.

باید کارهای مکتوب، دیداری و شنیداری بیشتری  پیرامون عظمت قیام میرزا انجام داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید