حسین رضاپور در گفتگوی اختصاصی با سایت گیلان نو: گیلانی های زیادی در شهرهای دیگر، تهران و حواشی تهران زندگی می کنند و متاسفانه زندگی خوبی ندارند و می توان گفت زیست می کنند نه زندگی!

بیکاری از معضلات دولت، ملت و مسئولین است

 

 

 

 

 

 

 

 

 


حسین رضاپور در گفتگوی اختصاصی با سایت گیلان نو: گیلانی های زیادی در شهرهای دیگر، تهران و حواشی تهران زندگی می کنند و متاسفانه زندگی خوبی ندارند و می توان گفت زیست می کنند نه زندگی!

اختصاصی/ گیلان نو: روز شنبه پایگاه تحلیلی خبری گیلان نو میزبان حسین رضاپور بود. کارشناس رسانه و فعال سیاسی اجتماعی که دغدغه استان را دارد. مردی که در صحبت هایش دردی خاص مشاهده می شود. دردی از جنس مردم. در ادامه این مصاحبه را مشاهده خواهید کرد.

نظرتان درباره پیام رهبری چیست؟

پیام امسال پیامی است برای دشمنان ایران اسلامی که با ملت ایران نمی توانند با زبان زور و تدبیر صحبت کنند.

مردم گیلان مردمانی ولایتمدار هستند. پیام رهبری کلید واژه خوبی است. این پیام یک یادآوری است این پیام روح بخش و امیدوار کننده است و ما اثرات آنرا در بین مردم حس می کنیم این پیام همدلی و همزبانی یعنی صمیمیت دولت و بخش خصوصی. امیدواریم که در سال ۹۴ که سال زوجی هم هست به پیشرفت خوبی برسیم.

نظرتان درباره سفر رئیس جمهورکشورمان به گیلان چیست؟

ورود هیات دولت در هر نقطه ای مایه برکت است مخصوصا رئیس جمهور دولت تدبیر و امید که روحانی هم هستند. دکتر روحانی با علاقه و برنامه های خاصی وارد گیلان شدند که امیدواریم با همت مسئولان به خصوص استاندار به نتایج خوبی هم ختم شود. در مراسم استقبال از ریاست محترم جمهور شاهد حضور آیت الله قربانی، استاندار فهیم و مردم خونگرم استان گیلان از جمله شهرستان رشت بودیم که نشان دهنده پیام ناگسستنی همدلی و همزبانی است. گیلانی ها همیشه حرف اول را در کشور زده اند گام های گیلانی ها استوار و بلند است. باید بگویم که سخنان روحانی دشمن ستیز و مدبرانه بود و مردم از صحبت های وی روحیه گرفتند.

با توجه به سفر ریاست جمهوری به گیلان فکر می کنید چه مباحثی باید دنبال شود؟

توسعه، پیشرفت، سازندگی، راه اندازی کارخانجات تعطیل، پیگیری پروژه های نیمه تمام که از دولت گذشته به جای مانده و حل مشکلات کلیدی از طریق دولت و مجریان باید دنبال شود و به نتیجه برسد. توقع داریم تا مصوبات اجرایی شوند و زمان اجرای آنها طولانی نگردد تا در بازه مورد انتظار مردم به نتیجه برسد. با اجرای این مصوبات عمدتا بازخور همزبانی و همدلی بین مردم و مسئولین را حس خواهیم کرد.

ما باید آبهای سطحی را حفظ کنیم و آنها را به سمتی هدایت کنیم که برای کشاورزان قابل استفاده باشد.

نظرتان درباره حضور سرمایه گذاران خارجی در گیلان چیست؟

در گردهمایی که با سرمایه گذاران خارجی برگذار شد ایده های خوبی مطرح شد که می تواند کار آفرین و کارگشا باشد. دست اندرکاران این گردهمایی با اشتیاق مسائل را پیگیری می کنند و دنبال رفع مشکلات با هدف خدمت هستند.

نظرتان را درباره بیکاری بگوئید.

 گیلان تعداد زیادی نیروی انسانی جوان دارد که این جوانان اکثرا تحصیل کرده هستند و هزینه های زیادی را برای تحصیل متحمل شده اند. آنها علاقمند هستند که زندگی خوبی را تجربه کنند اما متاسفانه امکانات کافی برای شروع زندگی ندارند. وقتی صحبت از تشکیل زندگی و ازدواج جوانان می کنیم باید یک امکانات حداقلی را برای آنها فراهم کنیم. گیلانی های زیادی در شهرهای دیگر، تهران و حواشی تهران زندگی می کنند و متاسفانه زندگی خوبی ندارند و می توان گفت زیست می کنند نه زندگی! آنها به خاطر نبودن امکانات کافی به اجبار استان را ترک کردند تا با مردانگی معیشت خود را حفظ کنند. اگر امکانات برای جوانان و زندگی آنها فراهم باشد آنها قطعا ازدواج می کنند و به جامعه کمک می کنند و این یک پیام دندان شکن برای دشمنان خواهد بود. بیکاری از معضلات دولت، ملت و مسئولین است.

مسئولان باید به داد این استان برسند بسته بودن کارخانجات از چالش های استان است اگر مسئولان قادر به باز گشایی کارخانه ها نیستند می توانند با دعوت از بخش های خصوصی و حمایت از این فرصت ها استفاده کنند تا جامعه و استان آباد شوند.

طولانی شدن تعطیلی کارخانجات به ضرر استان است اگر در یک سال یک کارخانه بازگشایی شود در طول ۴ سال ۲۰۰۰۰ نفر شاغل خواهند شد. این یعنی خوشحالی ۲۰۰۰۰ نفر و امیدواری به آینده.

کارخانه پوشش تبدیل به محلی برای تولید شغال شده است امیدواریم یک روز به جای صدای شغال، صدای گردش صنعت را بشنویم. کارخانه پوشش باید راه اندازی شود تا جوانان گیلانی در استان خودشان مشغول به کار شوند.

صید و صیادی رونق همیشگی را ندارد و این بخش نیازمند حمایت بیشتری است. در بخش های چای نیز باید معضلات حل گردد حق و حقوق مردم از سوی سازمان چای باید در این زمینه کارگروه هایی تشکیل شود دیدگاهها بررسی شود و تلاش شود صنعت چای که محصول استراتژیک و میراث گرانبهایی است حفظ شود. باغات چای و عطر چای فرحبخش است مردم از دیدن زیبایی های باغات چای لذت می برند و باید با همت و همراهی مسئولان مشکلات چی و چایکاری را حل کنیم تا شاهد خشکی این باغات نباشیم.

نظرتان را درباره کشاورزی بفرمایید؟

گیلان حرف اول را در کشاورزی کشور می زند اما با مشکلات بسیار جدی مواجه است. تسهیلات بانکی کوتاه مدت و پرسود و همچنین ورود بی بدیه برنج، از جمله این مشکلات هستند.

می توانم به جرات بگویم برنج خارجی دشمن خونخوار کشاورزان است. با توجه به هزینه بالای تولید، دولت باید عنایت ویژه به کشاورزان داشته باشد قیمت بالای ادوات و وسایل کشاورزی، هزینه های آب، کود و سم از دیگر مشکلات کشاورزان است.

فکر می کنید چه اقدامی می توان برای رفع این مشکلات انجام داد؟

ما نباید کشاورزان را نا امید کنیم کشاورزان در فروش محصولات با مشکل روبرو هستند یا دولت قیمت توافقی بگذارد و یا اگر قدرت خرید ندارد تعاونی هایی ایجاد و این محصول را با قیمت مناسب برای جاهایی که نیاز دارند صادر کنند.

ایجاد توازن بین تولید کننده و مصرف کننده وظیفه دولت است بنابراین دولت باید تدبیری بیاندیشد تا با اختصاص سوبسید، هم مشکل تولید کننده و هم مصرف کننده کاهش یابد اینکه کشاورزان تاوان مصرف کنندگان را بدهند درست نیست.

نظرتان درباره وزارت جهاد کشاورزی؟!

زمانی که وزارت جهاد کشاورزی جدا فعالیت می کردند شرایط بهتری حاکم بود اما پس از ادغام هر دو بخش ضعیف شدند.

بنده به عنوان کشاورز و کشاورز زاده باید بگویم هزینه تولید بسیار بالاست کشاورزان یک تشکل ندارند، تعاونی مصرف مناسبی ندارند، از هم گسیختگی و نامنظمی در این حوزه بسیار زیاد است و فکر می کنم مسئولان جهاد کشاورزی باید حضور بیشتری در بین کشاورزان داشته باشند تا مشکلات را از نزدیک لمس کنند.

درباره ظرفیت های دیگر استان توضیح دهید.

ظرفیت های زیادی در گیلان داریم در حاشیه سپیدرود می توان با احداث جاده در کنار کشاورزی گردشگری هم داشته باشیم و با این کار زیبایی خاصی ایجاد خواهد شد.

ما معادن زیادی داریم به خصوص معادن سنگ و آهک. در زمینه گاز و نفت نیز پتانسیل های خوبی داریم که با احداث پتروشیمی علاوه بر ایجاد اشتغال، نیاز استان به واردات نفت و گاز از استان های دیگر از بین خواهد رفت. ما روستاهایی دازیم که با گذشت ۳ دهه از انقلاب هنوز گاز ندارند و این اصلا خوب نیست.

درباره مشکلات کارخانجات اشاره کردید، چطور می توانیم تولیدات را افزایش دهیم؟

ما باید سرمایه گذاران گیلانی را که در نقاط دیگر هستند جذب کنیم و حضور بخش خصوصی را تقویت کنیم ما با یک مدیریت مناسب و استفاده از فرهیختگان حتی به سرمایه گذاری خارجی نیز نیازمند نخواهیم بود.

بانک های مرکزی و عامل باید با تولید کنندگان همکاری بیشتری داشته باشند و تسهیلات با سود کمتر در اختیار آنها قرار دهند. گرفتن سودهای بالا جایگاه شرعی ندارد و این مقدار سود یک مانع برای تولید و صنعت محسوب می شود و با پیشرفت ناسازکار است. برای توسعه و پیشرفت باید سود بانکی را کاهش دهیم و به بخش تولید باید یارانه اختصاص دهیم که به طور غیرمستقیم این کمک به مردم خواهد رسید. اگر شعار ما تولید است باید ابتدا سود بانکی را کاهش دهیم.

صنعت گیلان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند شهرک صنعتی رشت شرایط خوبی ندارد برخی با سواستفاده از فضای استان از تسهیلات استفاده نموده اند و از این تسهیلات در جاهای دیگر استفاده کرده اند که ثمره آن کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل شده است من به جد خواستار پیگیری از قوه قضاییه برای شناسایی و رسیدگی به این وضعیت هستم.امیدوارم همه به کمک هم و با تلاش در سال دولت و ملت جامعه ای آباد را ایجاد کنیم

در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟

دشمنان اسلام دردشان عقده ای نهفته است تمایل به زورگویی دارند و ما با همین همدلی بین خودمان به خود کفایی خواهیم رسید و می توانیم از امکاناتی که ایجاد می کنیم استفاده نماییم امکانات کشور ما به حدی است که با توزیع عادلانه آن با مشکلی مواجه نباشیم و همه از حداقل امکانات برخوردار باشند. در پایان از شما و همکارانتان و شجاعت و جسارت این پایگاه تحلیلی خبری در انتقال پیام و اطلاع رسانی تشکر می کنم. امیدواریم با هم به وضعیت اقتصادی ایجاد اشتغال و ایجاد مسکن و تولید جمعیت کمک کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید