حسین رضاپور: روز حمل و نقل، روز قدرداني از خدمات ارزشمند رانندگان و ساير دست‏اندركاران و شاغلان بخش حمل و نقل كشور و فرصتي مناسب براي بازنگري نيازها و مشكلات اين بخش است.

 

حسین رضاپور: در جهان امروز، بخش حمل و نقل از جمله بخش‏هاي زيربنايي اقتصاد هر جامعه است.

در جهان امروز، بخش حمل و نقل از جمله بخش‏هاي زيربنايي اقتصاد هر جامعه است كه علاوه بر تحت تأثير قراردادن فرايند توسعه اقتصادي، خود نيز در جريان توسعه دچار تغيير و تحول مي‏شود. حمل و نقل، با ايفاي نقش رابط ميان بازار توليد و بازار مصرف، به مثابه پايه‏هاي پلي است كه بخش‏هاي مختلف جوامع با عبور از روي آن، به سمت توسعه پايدار حركت مي‏كنند. صنعت نوپاي حمل و نقل در جمهوري اسلامي ايران، دوراني پرفراز و نشيب را پشت سرگذاشته كه ويژگي اصلي آن تلاش براي دستيابي به جايگاهي والاتر و فردايي بهتر است. در تاريخ تحولات اين صنعت در كشورمان، روزها و ايام سرنوشت‏سازي بوده‏اند كه نقش تعيين‏كننده‏اي در شكل‏گيري و انسجام شبكه حمل و نقل كشور داشته‏اند. ۲۶آذر سال ۱۳۶۲يادآور چنين ايامي است كه در آن حضرت امام خميني(ره) فرماني در زمينه اعزام كاميون‏ها به بنادر جنوبي براي تخليه كالاهاي وارداتي و مايحتاج مردم صادر كردند. در پي اين فرمان كاميون‏داران سراسر كشور، آمادگي خود را براي تخليه بنادر و حمل و نقل مواد ضروري مورد نياز مردم اعلام كردند. ۱۴سال پس از زمان صدور فرمان امام راحل(ره)، در سال ۱۳۷۶به پيشنهاد وزارت راه و ترابري و براي آگاه‏سازي هر چه بيشتر جامعه با نقش و جايگاه بخش حمل و نقل، روز ۲۶آذر ماه از سوي شوراي فرهنگ عمومي به عنوان روز حمل و نقل شناخته شد. رانندگان ناوگان حمل ونقل عمومی، به عنوان یکی از پر تلاش ترین اقشار جامعه، همواره بار بزرگی در راه توسعه و پیشرفت، رفاه اجتماعی و خدمات رسانی به مردم، به دوش کشیده و می‌کشند.این درحالی است که طی سال‌ها خدمت پر زحمت خود، از بسیاری از مؤلفه های رفاهی، اجتماعی و حتی شأن و جایگاه مطلوبی برخوردار نبوده اند.

روز حمل و نقل، روز قدرداني از خدمات ارزشمند رانندگان و ساير دست‏اندركاران و شاغلان بخش حمل و نقل كشور و فرصتي مناسب براي بازنگري نيازها و مشكلات اين بخش است. رانندگان خودروهای برون شهری باوجود سختی های فراوان شغلی، علاوه بر بی مهری سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی و مرتبط، ظلم و اجحاف موجود در قراردادهای کاری، فرسوده و غیر استاندارد بودن بسیاری از خودروها و نبود امکانات رفاهی مناسب، به دلیل نبود جاده و راه‌های ارتباطی استاندارد و مطلوب، همواره درحین اشتغال، از جان مایه می‌گذارند و از این حیث صاحب یکی از خطرناک‌ترین مشاغل به شمار می‌آیند که مؤید این ادعا آمار بالای قربانیان جاده ای و مقام چهارم عامل مرگ و میر برای تصادفات در کشور ماست. رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری نیز به لحاظ شرایط کاری دست کمی از گروه قبلی ندارند و این قشر هم در کنار مشکلاتی چون نبود تناسب بین دخل و خرج به دلیل بالا بودن هزینه استهلاک خودروها و تعداد زیاد خودروهای مسافرکش درمقابل مسافر، از نبود زیرساخت های مناسب ترافیکی، خرابی معابر و اشکال مهندسی بیشتر خیابان‌ها، در رنج هستند. بااین وجود بسیاری از همین رانندگان به بهترین شکل ممکن به ارایه خدمت به مردم و مسافران مشغولند، گویی در بهترین شرایط کاری قرار دارند. بسیاری از همین رانندگان با آنکه بیشتر عمر خود را در جاده ها و خیابان های درون و برون شهری در حال تردد و مشغول کار هستند، کمترین تخلفات رانندگی و خطر آفرینی برای دیگران را دارند.

در جهان امروز، نبض توسعه اقتصادی و پویایی افراد در زندگی شهری و روستایی در دستان ارزشمند فعالان عرصه حمل و نقل عمومی می تپد و قطعاً تمامی خدمتگزاران این عرصه به خوبی آگاه هستند که مسیر توسعه و پیشرفت، همواره با فراز و فرودهایی همراه است؛ 26 آذر هم که به نام روز حمل و نقل و رانندگان نام گرفته، فرصتی است تا از این افراد به بهترین شکل ممکن قدردانی شود و ما نیز این روز را به تمام رانندگان خسته نباشید می‌گوییم و امیدواریم مسؤولان دستگاه‌های متولی و مرتبط با این قشر در این روز حداقل یک خبر خوش از اقدامی مؤثر در برداشته شدن باری از مشکلات آنان به عنوان هدیه داشته باشند.

در همین مجال، فرا رسیدن 26آذر را که به روز حمل و نقل و رانندگان آراسته شده است و یادآور تعلقخاطر رانندگان به معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) و تلاش فعالان این عرصه برای کسب عزت و پیشرفت کشور عزیزمان ایران اسلامی میباشد؛ به حضور اعضای خانواده عظیم حمل و نقل تبریک و تهنیت عرض مینمایم و ضمن ادای احترام به همه این عزیزان خدوم، اهتمام وتلاش مدیران عامل محترم سازمان های حمل و نقل همگانی، شهرداران ، همکاران متعهد و رانندگان شریف و امانتدار را ارج می نهم . امید است در سایه الطاف الهی و در راستای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، موفق و سرافراز باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید